Tutoring

Tutoring to współpraca w relacji mistrz-uczeń, w której nie chodzi o to, aby naśladować mistrza. Wierzymy, że w każdym człowieku drzemie duchowy i intelektualny potencjał, dlatego rozszerzyliśmy naszą ofertę edukacyjną o ten niespecyficzny model nauczania, w którym mistrz pomaga znaleźć uczniowi drogę, którą ten pójdzie samodzielnie.

Kim jest tutor?

Tutor to nauczyciel, którego rola wybiega poza standardowy proces nauczania. To osoba, z która można porozmawiać w swobodny sposób, bez obawy o ocenianie i negowanie wizji świata. Młody człowiek może podzielić się swoimi pasjami, celami i marzeniami. Relacja – mimo różnicy wieku – ma wymiar partnerski i opiera się na udzielaniu swobodnych rad, przedstawianiu własnego punktu widzenia i doradztwie w oparciu o własne doświadczenia i wiedzę dziedzinową.

Tutoring to coś więcej niż korepetycje, chociaż zdarza się, że tutor pomaga uczniowi w zrozumieniu trudnych zagadnień i poprawie ocen szkolnych. Rolą nauczyciela jest rozwijanie pasji, umiejętności poznawczych oraz wiedzy podopiecznego, które pozwalają poprawić wyniki edukacyjne (nie jest to jednak koniecznością). Z pomocy tutora może skorzystać każdy uczeń, który ma wątpliwości odnośnie do wyboru ścieżki życiowej i nie potrafi zdefiniować swoich celów. Zadania stojące przed opiekunem są zgoła inne niż te realizowane przez nauczyciela. Przede wszystkim tutor musi być elastyczny, dostosowywać swoją narrację do potrzeb ucznia i wychodzić poza schematy narzucane przez podstawę programową. To wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Warto jednak przełamywać bariery i poznać swoje możliwości.