„BAJKI I NIE BAJKI O ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIDZE” - JAKO WYRAZ PAMIĘCI O PATRONCE SZKOŁY
7 czerwca 2020

Uczniowie Zespołu Szkół Katolicki w Tczewie napisali książkę pt. „Bajki i niebajki o Świętej Królowej Jadwidze”. Publikacja wydana przez Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie powstała przy wsparciu Urzędu Miasta w Tczewie, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie oraz Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Ta wspólna inicjatywa jest wyrazem pamięci o Świętej Jadwidze w ramach Dnia Patronki miasta i szkoły katolickiej, przypadającego na 8 czerwca.

Obranie Świętej Jadwigi Królowej za patronkę Zespołu Szkół Katolickich oraz Tczewa to pewnego rodzaju zobowiązanie do przyjęcia niekiedy jej sposobu postrzegania człowieka, świata i nade wszystko Boga. A temu zobowiązaniu nie łatwo jest sprostać. Nasuwają się także liczne wątpliwości. Czy żyjąca w XIV wieku królowa może imponować współcześnie żyjącym młodym ludziom? Czy nie jest staroświecka i za bardzo średniowieczna? Żyjemy przecież w zupełnie innych czasach…

Okazało się, że biografia świętej Andegawenki inspiruje młodzież naszej szkoły. Zaprosiliśmy licealistów do napisania opowieści opartych na życiorysie patronki w konwencji baśniowej. W książce „Bajki i niebajki” świat wyobraźni przeplata się z realnym. Jest więc średniowieczny skryba, który przepisywał psałterz dla królowej, żebrak, nad losem którego ulitowała się Święta Jadwiga i wielu innych ciekawych bohaterów, którzy peregrynują w czasie i przestrzeni.

Na uwagę zasługują także niezwykli narratorzy, a są nimi: pan Słońce, który był świadkiem narodzin dziewczęcia, kareta zdradzająca niepokoje młodej Jadwigi przybywającej do nieznanego wcześniej kraju czy złota klamra u pantofelka i Grosik będący ożywionymi świadkami dobrych uczynków królowej. Najważniejsze jest jednak to, że w każdej opowiedzianej bajce kryje się ziarenko prawdy.

Autorami tych niezwykłych losów królowej Jadwigi byli: Maria Apostołowicz, Jagoda Białasz, Amadeusz i Maksymilian Brzozowscy, Dawid Drozd, Weronika Knopp, Kamila Kuzimska, Marta Przytuła, Zuzanna Rozum, Zosia Zając, Nadia Zielińska.

Tekst dopełniają ilustracje w różnych technikach wykonane przez: Martynę Hawryluk, Helenę Kaszubowską, Aleksandrę Knieć, Szymona Kokocia, Alicję Kosicką, Magdalenę Kowalkowską. Są one nie tylko uzupełnieniem opowiadania, ale także jego interpretacją.

Nad całością książki czuwał zespół redakcyjny, w skład którego weszły polonistki naszej szkoły: Joanna Drozd, Danuta Kitkowska, Monika Kruszec-Szamocka.

 

 

Pozostańmy w kontakcie!

Zespół Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej w Tczewie

ul. Wodna 6, 83-110 Tczew

sekretariat@katolik-tcz.pl

telefon: 58 - 531 36 09
fax: 58 - 531 36 09, 58 - 728 50 42

Projekt i wykonanie strony: Adrian Akerman