JAK OBCHODZILIŚMY 100. ROCZNICĘ POWROTU TCZEWA DO POLSKI
5 lutego 2020

Uczniowie Zespołu Szkół Katolickich wnikliwie przygotowywali się do obchodów 100. rocznicy powrotu Tczewa do Polski. Licealiści z klasy I wzięli udział w wykładzie historycznym „Powrót Tczewa do Polski”, który został zorganizowany przez Fabrykę Sztuk w Tczewie. Szkoła zaprosiła także do liceum prof. dr hab. Grzegorza Berendta z Uniwersytetu Gdańskiego, który omówił napięte stosunki Polski i Niemiec w latach 1918-1920. 30 stycznia, w dzień obchodów 100. rocznicy święta Tczewa, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w inscenizacji historycznej, do której przygotowywali się od dłuższego czasu. Zostały uszyte dla nich błękitne mundury, w których odtworzyli wejście Hallerczyków do miasta. Tego wyjątkowego dnia szkołę reprezentowali: Amadeusz Brzozowski, Olaf Dziak, Jan Grzybek, Maciej Hawryluk, Błażej Kirszenstein, Aleksander Liegmann, Mikołaj Łucki, Łukasz Malicki, Miłosz Parka, Jakub Wechterowicz. W oficjalnych obchodach uczestniczyła także reprezentacja Pocztu Sztandarowego w składzie: Jakub Okrój, Paulina Prekop i Łucja Sykulska. Wyjątkową chwilę powrotu Tczewa do Polski uczcili także uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej. 4 lutego, ramach obchodów święta Tczewa, Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała coroczny konkurs historyczny "Tczew w czasie i przestrzeni..." Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych. W skład naszej reprezentacji weszli: Jan Gryncewicz, Agata Konopacka i Nadia Sikorska. Nasza drużyna nie zajęła podium, ale walczyła dzielnie wykazując się dużą wiedzą. 5 lutego kółko teatralne zaprezentowało krótki spektakl, podczas którego nawiązali do historii tych dni, kiedy do Tczewa przybyła Błękitna Armia. Uczniów szkoły odwiedzili także Hallerczycy z liceum, którzy zaprezentowali swoje stroje i sprawdzili wiedzę uczniów na temat ich dowódcy i obchodzonego święta. Nagrodą były słodkości.

 

 

Pozostańmy w kontakcie!

Zespół Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej w Tczewie

ul. Wodna 6, 83-110 Tczew

sekretariat@katolik-tcz.pl

telefon: 58 - 531 36 09
fax: 58 - 531 36 09, 58 - 728 50 42

Projekt i wykonanie strony: Adrian Akerman