Skład Samorządu Szkolnego

Rok szkolny 2011/2012

Opiekunowie SU: Aleksandra Sawicka, Kamila Wojciechowska

Zarząd SU:

Leszek Bagnucki kl. II A liceum - przewodniczący 

Joanna Simirska – kl. II A gimnazjum

Rok szkolny 2012/2013

Opiekunowie SU: Aleksandra Sawicka, Kamila Wojciechowska

Zarząd SU:

Leszek Bagnucki kl. III A LO - przewodniczący

Joanna Simirska kl. III A g. - zastępca przewodniczącego

Rok szkolny 2013/2014

Opiekunowie SU: Magdalena Paczkowska, Aleksandra Turska

Rok szkolny 2014/2015

Opiekunowie SU: Magdalena Paczkowska, Agnieszka Wysocka

Przedstawiciele: Agnieszka Bucka, Karol Kopka, Zofia Lubowiecka, Oliwia Makowska, Julia Neumann, Joanna Simirska

Rok szkolny 2015/2016

Opiekunowie: Magdalena Rzemieniewska, Agnieszka Wysocka

Rok szkolny 2016/2017

Opiekunowie: Magdalena Rzemieniewska/Patrycja Łyszkowska, Agnieszka Wysocka/Katarzyna Arciszewska

Rok szkolny 2017/2018

Opiekunowie: Katarzyna Arciszewska, Hanna Ciesielska - Golicka

Rok szkolny 2018/2019

Opiekunowie: Katarzyna Arciszewska, Agnieszka Stopka

Rok szkolny 2019/2020

Opiekunowie: Katarzyna Arciszewska, Agnieszka Saidowska

Rok szkolny 2020/2021

Opiekunowie: Agnieszka Saidowska, Katarzyna Struck

Rok szkolny 2021/2022

Opiekunowie: LO - Agnieszka Saidowska, Mały Katolik - Magdalena Farenkemper - Cybulska, Barbara Ziemann

Działania Samorządu Szkolnego

- udział w akcji Adopcja na odległość

W wielu krajach Trzeciego Świata zdobywanie wiedzy jest przywilejem najbogatszych. Nie ma tam obowiązku uczęszczania do szkoły, a dzieci pozostawione są same sobie. Salezjański Ośrodek Misyjny proponuje program pomocy w kształceniu biednych dzieci z krajów misyjnych - "Adopcję na odległość". Inicjatywa ta skierowana jest do ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pokryć koszty nauki biednego dziecka. Nasza szkoła, z inicjatywy Samorządu Szkolnego, w 2004 r. włączyła się do akcji „Adopcja na odległość”, obejmując opieką Sofię Kaliati z afrykańskiej Malawii. Od 2008 r. pomagamy w adopcji zbiorowej.

Dzięki przeprowadzanym zbiórkom pieniędzy pomagamy dzieciom z Afryki ukończyć szkołę i wejść lepiej przygotowanym w dorosłe życie.

We wrześniu 2011 r. uczennice kl. III A gimnazjum – Anna Krzeszowiec oraz Anna Laskowska, podczas zebrania w szkole, zorganizowały zbiórkę pieniędzy wśród Rodziców. Dochód ze zbiórki – 1032,66 zł. przekazano już, za pośrednictwem Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, dzieciom z Malawii. Dziękujemy za hojność.

W 2012 r. uczennice kl. III C gimnazjum - Barbara Dowbor i Zuzanna Freza w trakcie wywiadówki, która odbyła się 20 września, przeprowadziły kolejną zbiórkę pieniędzy na "Adopcję na odległość". W tym roku dziewczęta zebrały 1066 zł. I tym razem serdecznie dziękujemy.

- zbiórka surowców wtórnych

Uczniowie szkoły zbierają makulaturę i zakrętki, które szkoła oddaje do miejskiego skupu surowców wtórnych. Szkoła uczestniczy w programie „Moje miasto bez odpadów” i „Zakręcone – odkręcone”, którego organizatorem jest Pracownia Edukacji Ekologicznej w Tczewie. Pieniądze zebrane ze zbiórki surowców wtórnych przeznaczane są na zakup nagród, pomocy naukowych lub organizację imprez szkolnych.

W 2015 r. za zbiórkę makulatury i zakrętek szkoła uplasowała się na IV miejscu w mieście i otrzymała nagrodę 550 zł. na materiały dydaktyczne. 

W 2016 r. Zespół Szkół Katolickich zajął II miejsce za udział w programach ekologicznych obajmujących selektywną zbiórkę surowców wtórnych.

W 2017 r. Zespół Szkół Katolickch zajął II miejsce za udział w programach ekologicznych obajmujących selektywną zbiórkę surowców wtórnych.

- udział w akcjach charytatywnych

W grudniu w szkole przeprowadzana jest wśród uczniów zbiórka maskotek i zabawek, które przekazujemy do Urzędu Miasta na Wigilię Miejską.

Każdego roku szkoła uczestniczy w akcji Góra Grosza, która polega na zbiórce pieniędzy w klasach, które przesyłamy do Towarzystwa nasz Dom. Pieniądze przeznaczane są na wsparcie dla Domów Dziecka w Polsce.

SU współpracuje z Caritasem. W trakcie dyskoteki andrzejkowej są przeprowadzane zbiórki słodyczy, które przekazujemy na rzecz Caritasu.  

Wolontariusze ze szkoły udzielają się w tczewskim schronisku dla psów AZYL – organizują w szkole zbiórki żywności, wyprowadzają psy.

2009/2010 – 9 grudnia 2009 r. w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki z inicjatywy Forum Młodzieży Powiatu Tczewskiego został zorganizowany koncert charytatywny „Młodzież dla Weroniki i Patryka”. W trakcie koncertu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prezentowali swoje talenty wokalne, taneczne i artystyczne. Bilety na koncert rozprowadzane były w szkołach. Cena biletu wynosiła 3 zł. Zebrane pieniądze przekazane zostały Weronice i Patrykowi, którzy potrzebują wsparcia finansowego na ratowanie swojego zdrowia. W trakcie koncertu odbyła się także licytacja bombek świątecznych z podpisami pana prezydenta Zenona Odyi oraz starosty Witolda Sosnowskiego. Ostatecznie zebrano 6000 zł. Licytacja bombek była inicjatywą SU ZSK.

2011/2012 – przed świętami Bożego Narodzenia w 2011 r. wśród młodzieży została przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla Natalii Paliwody z Niewieścina. Natalia choruje od dziecka na porażenie mózgowe. Uczniowie naszej szkoły dołożyli jej 130 zł. na laptopa.

2011/2012 – Koncert Charytatywny, pod czas którego zaprezentował się chór szkolny Deesis oraz zespół taneczny. Dochód ze sprzedaży biletów – cegiełek w wysokości 228 zł został przekazany na leczenie ucznia ZSBiO w Tczewie Pawła Bączka.

2011/2012 – klasa II B LO przeprowadziła zbiórkę nowych ubrań, butów i pieniędzy, za które uczniowie wspólnie kupili artykuły żywnościowe i przedmioty codziennego użytku, które w paczce świątecznej przekazane zostały dla potrzebującej rodziny.

2014/2015

30. 10. 2014 r. przedstawiciele SU z opiekunami wybrali się na tczewskie cmentarze, aby posprzątać groby księży. Uczniowie zapalili symboliczne znicze na znak pamięci o zmarłych duchownych naszego miasta.
Ponadto wspólnie udaliśmy się do lasu w Szpęgawsku, gdzie znajdują się masowe groby pomordowanych podczas II wojny światowej. Nie zapominając o tragicznych losach Polaków, uczniowie zgrabili liście, umyli mogiły i zapalili znicze.

10.12.2014 r., zespół w składzie: Kasia Banach, Agnieszka Bucka, Alicja Ciepielewska, Karolina Deja, Zosia Dubiela, Marta Gąsiorek, Kasia Jonaczyk, Karol Kopka, Zofia Lubowiecka, Oliwia Makowska, Konrad Mania i Julia Neumanni wraz z opiekunami, wybrał się do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie. Naszym celem było wspólne kolędowanie i spędzenie czasu z osobami niepełnosprawnymi. Naszym prowadzącym był Karol Kopka, który sprawił, że było bardzo radośnie, a publiczność chętnie włączyła się do śpiewu. Podziękowania należą się Pawłowi Szczeblewskiemu, który przyłączył się do organizacji tego wydarzenia oraz wsparł nas swoja wiedzą muzyczną.

15.01.2015 r. podczas zebrań z rodzicami, dnia odbyła się zbiórka pieniędzy, które zostały przekazane na rzecz Natalii Paliwody, osoby niepełnosprawnej, która pisze wiersze. Rodzice mieli możliwość zakupić tomiki poezji autorstwa Natalii i wesprzeć już w styczniu inicjatywę „Udziel pomocy do Wielkanocy”. Uczniowie Zofia Lubowiecka i Karol Kopka zebrali podczas wywiadówek ponad 700 zł. dla Natalii. 

W roku szkolnym 2015/2016 z inicjatywy Samorządu Szkolnego została przeprowadzona akcja Góra Grosza. Uczniowie wykazali się ogromnym sercem, dzięki czemu w naszej szkole udało się zebrać dokładnie 600 zł., które ważyły ponad 40kg.

W styczniu 2016 r. SU włączył się w zbiórkę pieniędzy w ramach 24.finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wolontariusze ze szkoły udzielają się w miejskich imprezach:

2011/2012 – SU (Leszek Bagnucki i wolontariusze) przy współpracy ze stowarzyszeniem Rowery Tczew zorganizował szkolny dzień sportu dla uczniów ZSK, który polegał na wyścigach rowerowych.
2012/2013 – 22 września SU (Leszek Bagnucki i wolontariusze) udzielał się w wielkim przejeździe rowerowym zorganizowanym przez stowarzyszeniem Rowery Tczew. Celem tej akcji była promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samosmrodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu.

2014/2015
31.08.2014 r. podczas Pomorskiego Święta Wisły grupa uczniów pomagała przy organizacji ogólnopolskiego biegu „10 km nad Wisłą”. Wolontariusze – uczniowie naszej szkoły zapisywali uczestników biegu, rozdawali gadżety oraz pomagali przy starcie. 

Samorząd Uczniowski zajął się również wsparciem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczennice zbierały pieniądze, przekazane następnie na rzecz organizacji Jurka Owsiaka.

W roku szkolnym 2015/2016 SU był współorganizatorem II Orszaku Trzech Króli. Uczniowie zorganizowali stanowisko ze śpiewnikami, koronami i certyfikatami. Zadbali także o oprawę artystyczną imprezy. 

- działalność samorządowa:

Coroczne wybory do Młodzieżowej Rady Miasta i aktywny udział uczniów szkoły w tej organizacji.

- działalność na rzecz Uczniów ZSK:

W 2012 r. w szkole działały „Wesołe 13-stki”. Każdy 13 –sty dzień miesiąca był obchodzony na wesoło. 13 stycznia był dniem bez niezapowiedzianych kartkówek i pytania.

Ogłoszenia przez radiowęzeł.

Aby zachęcić uczniów naszej szkoły do wyrażania swoich opinii w szkole w piwnicy została powieszona tablica, na której młodzież może wieszać swoje ogłoszenia.

Przez cały rok losowane są szczęśliwe numerki.

Dyskoteki: „Na dobry początek” – po otrzęsinach, andrzejkowa i karnawałowa.

Utworzono na Facebooku, z którego tak chętnie korzysta młodzież, grupę Samorząd Uczniowski Katolika. Uczniowie wykorzystują grupę do planowania i omawiania działań. 

06.12.2014 r. Mikołajki upłynęły w naszej szkole w miłej atmosferze również dzięki działalności samorządu. Uczniowie, którzy ubrali czapki Św. Mikołaja zostali tego dnia zwolnieni z obowiązku ubrania mundurka szkolnego. Przysporzyło to gimnazjalistom wiele radości. Ta inicjatywa SU spotkała się z wielkim poparciem wśród uczniów.

22.01.2015 r. odbył się w szkole Dzień Komplementów. Uczniowie mieli okazję skorzystać z poczty komplementowej oraz darmowych komplementów, zapisanych w różnych językach i umieszczonych na ścianach naszej szkoły. 

21.11.2015 r. nasi uczniowie świętowali Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji na ścianach Katolika pojawiły się różne plakaty oraz karteczki z pozdrowieniami oraz życzliwymi słowami, którymi mozna było obdarować kolegów i nauczycieli.

Pozostańmy w kontakcie!

Zespół Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej w Tczewie

ul. Wodna 6, 83-110 Tczew

sekretariat@katolik-tcz.pl

telefon: 58 - 531 36 09
fax: 58 - 531 36 09, 58 - 728 50 42

Projekt i wykonanie strony: Adrian Akerman